Last Minute Exotika

Vyhledej si dovolenou

Horký TIP

Vyber si

Turistický průvodce

Rubriky

Počasí

Vyhledávač letenek

Last minute nabídka

Facebook

Egypt »

Zdraví a zdravotní péče v Egyptě

Chystáte-li se do zahraničí (zvlášť pokud je to mimo Evropu), měli byste alespoň 3 měsíce před odjezdem navštívit svého lékaře. Tato doba je doporučována, aby za ni doktor kromě potřebných vyšetření vás případně stihnul také vyléčit.

V případě dovolené v tropech, o kterých víte, že by pro vás mohly znamenat větší zdravotní riziko, je lepší si domluvit schůzku s doktorem ještě dřív, abyste si případně mohli naplánovat také vhodné očkování. Podcenit přípravu by určitě neměli všichni dlouhodobě nemocní, kteří by si před odjezdem měli nechat upravit medikaci.

Cestovní pojištění

Kromě preventivní ochrany je velmi důležitým krokem též cestovní pojištění, které byste si měli zajistit, ať již vyjíždíte na delší dovolenou či jen na den, platby za zdravotní ošetření v zahraničí totiž mohou dosahovat dosti nepříjemné výše. V Evropské unii vám bez komerčního pojištění hrozí celkem vysoká spoluúčast za léky i různá ošetření, mimo Evropu však bez něj můžete zaplatit klidně 100 procent ceny ošetření a navíc nemáte nárok na převoz do ČR, kdyby se vám stalo něco skutečně závažného. Výhodou prakticky všech cestovních pojištění je také asistenční služba v českém jazyce, která vám pomůže při zdravotních problémech, nevládnete-li jazykem země, kde se nacházíte.

Cestovní pojištění pro sebe můžete sjednat dvěma základními způsoby (pokud vám ho tedy nezařizuje přímo cestovní kancelář): osobně na některé z poboček pojišťovny nebo vzdáleně po telefonu či prostřednictvím internetu.

Osobní zařizování má výhodu v tom, že se na vše můžete zeptat příslušného pracovníka pojišťovny, který se vám bude věnovat, vše vysvětlí a smlouvu s vámi uzavře, pokud ale spěcháte, pravděpodobně budete pojištění zařizovat na dálku. Přes telefon bude s vámi hovořit operátor, se kterým vše domluvíte a on vám předá důležité informace týkající se pojištění.
On-line nebudete jednat s nikým – vše si budete muset sami přečíst a vyplnit příslušné webové formuláře, po jejichž odeslání obdržíte elektronicky smlouvu i identifikační kartu k vytisknutí.

Při vyřizování pojištění však mějte na paměti, co všechno plánujete na dovolené dělat – pojištění rizikových sportů (stejně jako pojištění odpovědnosti za škodu či úrazové pojištění) není ve standardním cestovním obsaženo a musíte si ho tedy případně přiobjednat.

Dojde-li nakonec na vaší dovolené k pojistné události, kontaktujte nejdříve asistenční službu, která vám sdělí všechny informace a rady, které byste mohli potřebovat. Nejzákladnějším pravidlem však vždy je vyžádat si a uschovat veškeré dokumenty – účtenky, faktury, lékařské zprávy, policejní protokoly atd., abyste je následně mohli následně předat pojišťovně. Žádné zaslané účty neplaťte, předávejte je přímo pojišťovně, případnou odpovědnost za škodu neuznávejte bez souhlasu pojišťovny a hlavně nepodepisujte žádné dokumenty, jejichž obsah vám není znám či není jasný.

Zdravotnická zařízení

Egyptské zdravotnictví nepatří ke špičkám, ale potřebnou pomoc vám tu určitě poskytnou. Fungují tu dva druhy nemocnic: státní a soukromé. Za ošetření zaplatíte v obou, v soukromých víc, ale budete-li mít nějaké problémy, určitě si vyberte soukromou – ve státních je totiž zdravotní péče silně podprůměrná a na pacienty se příliš nehledí. Není-li váš problém neodkladný, nechte si jej raději až do ČR, ušetříte si tak problémy finanční i případné zdravotní.

Potřebujete-li si pořídit pouze nějaký lék, tak lékárny jsou v Egyptě vybaveny dostatečně a řada z nich má ve velkých městech provoz 24/7. Lékárníci většinou mluví velmi dobře anglicky, takže by neměl být problém se domluvit, co potřebujete.

Zdravotní rizika v Egyptě

Egypt nepatří k zemím, kde byste museli předem počítat s nějakými extrémními zdravotními problémy, přesto s něčím počítat musíte. Nejčastěji se tu turisté potýkají se střevními potížemi. Ty jsou obvykle způsobeny bakteriemi, které vás nakazí přes jídlo či pití, to byste si proto měli velmi hlídat a dodržovat dostatečnou hygienu. Vodu z kohoutku byste zde neměli používat dokonce ani na čištění zubů. Jenže ani dodržování všech důležitých zásad vás před průjmem nemusí ochránit – ten může způsobit i pouze šok, když si vaše tělo musí přivykat vysokým teplotám.

Povinné očkování pro cestu do Egypta není žádné, silně doporučováno však je nechat se imunizovat proti žloutence typu A, břišnímu tyfu a meningitidě (proti té především v případě dovolené od prosince do května). Dále je vhodné s sebou pro jistotu vézt antimalarika, a pokud máte dýchací potíže, tak i obličejovou roušku pro prohlídky chrámů i pro případ písečných bouří. Pokud si ale takovou masku či jiné prostředky jako různé krémy (především opalovací), antikoncepci, sluneční brýle apod. zapomenete, nezoufejte – egyptské supermarkety i lékárny jsou dostatečně vybaveny.


 

Turistický průvodce Egyptem!

Aktuální nabídka zájezdů a last-minute do Egypta



 

 
Tagy: , , , ,



Přidej komentář k článku




CZIN.eu
TOPlist