Last Minute Exotika

Vyhledej si dovolenou

Horký TIP

Vyber si

Turistický průvodce

Rubriky

Počasí

Vyhledávač letenek

Last minute nabídka

Facebook

Egypt »

Doprava v Egyptě

Egypt je velká země, a pokud se neplánujete pohybovat například jen v rámci určitého letoviska, budete si samozřejmě muset zvolit způsob dopravy. Funguje zde železnice, jezdí autobusy a jdou půjčovat auta, každá z variant však s sebou nese své plusy a mínusy.

Půjčovny aut

Možnost půjčit si v Egyptě auto, abyste si po vlastní ose mohli třeba projet určitý region, je dnes samozřejmostí, ovšem mnoho turistů tuto variantu oželí. Pokud si totiž zvolíte, že vy sami za volantem budete určovat směr své cesty, musíte se smířit s tím, že to není nijak zvlášť bezpečné. Ve velkých městech (a zvlášť v Káhiře) je dopravní situace přímo otřesná, pravidla jízdy zde dodržuje málokdo a řidič neznalý místních poměrů se tu snadno ztratí. A naopak v některých oblastech mimo velká města by se pomalu vyplatilo mít s sebou ozbrojený doprovod, protože na osamocené cizince si občas brousí zuby různí lapkové.

Pokud se ale i přesto rozhodnete si auto pronajmout, udělejte tak u nějaké z mezinárodních společností (Avis, Budget, Hertz apod.), protože ty místní mají často auta v dosti špatném stavu. Pro půjčení budete potřebovat mezinárodní řidičský průkaz, minimálně 25 let a přibližně 80 dolarů za den půjčení (jako pojistku si však půjčovny zablokují dvojnásobek – polovinu vrátí, když se i vy s autem v pořádku vrátíte). Pamatujte, že v Egyptě se jezdí vpravo a v noci prakticky bez světel – když máte štěstí, tak protijedoucí auto alespoň dvakrát blikne.

Vlaky

Egyptské vlaky sice nejezdí příliš podle řádu, to ale zcela vynahrazují vysokou frekvencí odjezdů. A jelikož je tu možno si vybrat z celkem čtyř kvalitativních tříd, jsou celkově asi nejspolehlivější dopravou v Egyptě a na dlouhé vzdálenosti turisty také nejvyhledávanější. První třída je vybavena klimatizací a cestující se tu mohou snadno občerstvit jídlem či pitím, místo zde je ale nutné si rezervovat předem. To je potřeba i v druhé třídě, která je velmi podobná té první, jen v uličkách navíc stojí lidé. Kvalitativně pod druhou se nachází 2. standardní třída, kde jsou už o dost horší sedadla (i když stále polstrovaná) a místo klimatizace tu máte možnost otevřít okno. Ve třetí třídě cestují už většinou jen Egypťané – okna nejdou otevřít, sedadla jsou dřevěná a lidé si tu pomalu stojí na hlavách.

Jízdné z Káhiry do Alexandrie se pohybuje od 4 euro za 1. třídu po 1,5 euro za 2. standardní třídu, z Káhiry do Luxoru je pak onen rozsah 8 až 4 euro. Studenti tu mohou uplatnit slevy ISIC i ALIVE, děti do 9 let jezdí za poloviční cenu rovnou a děti do 3 let mají jízdné zdarma. Lístky byste si určitě měli rezervovat předem, protože zvlášť v hlavní sezóně bývají vlaky plné a na nádraží byste se museli potýkat s poněkud zvláštním systémem pokladen. Za účelem rezervace funguje hned několik agentur, které vám je případně doručí i do hotelu, pokud budete lístky kupovat online.

Autobusy

Nejlevnějším dopravním prostředkem pro cestování po Egyptě jsou autobusy a místní jich proto také hojně využívají. Turistům je často doporučováno volit jiné způsoby přepravy, pokud tedy náhodou nemají příliš mnoho času. Zjišťování, kam autobus míří, je totiž trošku složité, takže byste mohli skončit úplně jinde, než kam jste se chtěli dostat. Problémem je též vysoká poruchovost, kvalitní autobusy jezdí pouze mezi Alexandrií, Káhirou, Luxorem a některými velkými resorty na pobřeží Rudého moře.

Taxi

Ceny taxi v Egyptě jsou o dost nižší než v Evropě, takže jejich služeb turisté často využívají, jen je nutné se držet jednoho pravidla: domluvte se s taxikářem předem, kolik vás bude cesta stát, jinak by vás nakonec mohl chtít pěkně natáhnout (zřídka bývají taxikáři i po takové domluvě neodbytní a snaží se z vás dostat víc – v takovém případě vám pomůže hotelová obsluha). Jelikož jsou tu provozovány dva (či vlastně tři) typy taxi, můžete si vybrat, zda preferujete rychlost či nižší cenu – první zajišťují běžné taxi auta, toho druhého se vám dostane u tzv. share-taxi, kdy taxikář postupně rozváží v jenom autě několik lidí zaráz (nevýhodou je, že vaše zavazadla se povezou na střeše). Třetím typem taxi jsou nákladní auta vezoucí lidi na korbě, ale ty už se příliš nevidí.

Lodě

Lodě dnes v Egyptě pro turisty fungují spíše jako atrakce než přepravní prostředek, ale potřebujete-li se dostat z Luxoru do Káhiry či z Asuánu do Abydu, může být plavba po Nilu krásným zpestřením dovolené. Cesty však trvají tři až pět dnů.


 

Turistický průvodce Egyptem!

Aktuální nabídka zájezdů a last-minute do Egypta 

 
Tagy: , , ,Přidej komentář k článku
CZIN.eu
TOPlist