Last Minute Exotika

Vyhledej si dovolenou

Horký TIP

Vyber si

Turistický průvodce

Rubriky

Počasí

Vyhledávač letenek

Last minute nabídka

Facebook

Egypt »

Egyptská kuchyně aneb něco pro gurmány

Jak do Egypta z celého okolního světa přicházely vlivy jiných kultur, měnila se i egyptská kuchyně. Ta úplně původní, tedy do dnešních dnů, byla promíšena s tureckou, syrskou, řeckou, palestinskou i řadou dalších. Stolování se tu mírně liší oproti Evropě tím, že jídlo není servírováno v chodech, ale je přineseno na stůl všechno naráz. Turisty většinou nejvíce překvapí množství koření, které Egypťané do jídla dávají – kmínu, pepře i zázvoru si zde užijete skutečně hojně.

Jelikož se v horku maso špatně uchovává, tak je dražší, a proto ho Egypťané do jídel používají v menší míře – to je vynahrazováno velkými porcemi zeleniny i ovoce. Jako příloha obvykle slouží různé druhy pečiva (pita, chlebové kapsy apod.) nebo rýže, která je sem samozřejmě dovážena z Asie.

Za zřejmě nejklasičtější egyptské jídlo můžeme označit tzv. Fúl – skládá se z uvařených a mírně rozemletých hnědých bobů, citrónové šťávy, olivového oleje, česneku a různé zeleniny podle toho, jaká je zrovna dostupná. Fúl je egyptskými kuchaři různě upravován – může být podáván samotný, ale také zapékán do chlebových placek nebo podáván s jinými jídly.

Jídlo, které vám může být známé jako falafel (krokety z fazolového pyré s česnekem, cibulí a petrželí) je v Egyptě nabízeno jako Támija a od klasického receptu se odlišuje jen občas. Originální arabský chléb pita (či Aish), který je však dnes oblíben i u nás, je tu konzumován s řadou zajímavých náplní a hodí se na příjemnou svačinku. Pokud ale chcete okusit něco skutečně typického pro lokální kuchyni a pochutnat si, objednejte si maHší – listy (zelné či vinné) plněné paprikou, brambory či cuketou s rýží a v některých variantách i s mletým masem. Zaujmout mohou též koftu (kořeněné hovězí maso se zeleninou) či Assir (typické místní ovocné džusy).

Problémy egyptské kuchyně jsou dva: hygiena a hygiena. Jídlo i vodu byste tu měli konzumovat pouze z prověřených zdrojů či v restauracích, kterým věříte. Bakteriím se tu totiž celkem daří, takže ač je místní ovoce chutné, neměli byste si na ulicích velkých měst kupovat žádné, které není chráněno slupkou, jenž oloupete. Káhira je nejšpinavějším hlavním městem světa, takže i pokud máte silný žaludek, raději nepokoušejte své štěstí – i tak se budete moci těšit na tzv. faraonovu pomstu (tento název si vysloužilo průjmové onemocnění, kterého se dočká většina turistů kvůli teplotnímu šoku i místnímu stravování). Jste-li zvyklí pít vodu z kohoutku, tady to určitě nedělejte a noste s sebou vždy velkou láhev s vodou (za den jí vypijete i více než šest litrů) – pozor na prodej vody na ulicích, vždy si zkontrolujte uzávěry lahví, protože podnikaví Egypťané do nich mohou napouštět pro Evropany nepitnou vodu z vodovodu.


 

Turistický průvodce Egyptem!

Aktuální nabídka zájezdů a last-minute do Egypta



 

 
Tagy: , , ,



Přidej komentář k článku




CZIN.eu
TOPlist